Во моментов нема објави. Обидете се повторно подоцна.

Како се бори Запaдниот Балкан со кризата?

By Бране Стефановски | July 20, 2022

Европската инвестициона банка (ЕИБ) спроведе истражување за отпорноста на претпријатијата од нашиот регион и дојде до заклучок дека со најголеми тешкотии се соочуваат малите и средните претпријатија, но дека владината помош спасила од исчезнување голем број фирми.  Економската ситуација во светот е навистина загрижувачка.  Знам дека не кажувам ништо ново, но сакам да потенцирам, зашто…

Петте најексклузивни банкарски картички во светот

By baldazarska | July 20, 2022

Петте најексклузивни банкарски картички во светот – За луѓето со просечно богатство, кредитните картички се начин да се снајдат кога немаат пари, односно кога се во тесно. Меѓутоа, супербогатите имаат пристап до картички кои им даваат луксузни поволности, помагајќи им дополнително да го финансираат својот екстравагантен стил на живеење. Многу од овие ексклузивни кредитни картички…

„Ioniq 6“- првиот електричен седан на Hyundai

By baldazarska | July 19, 2022

Hyundai Motor Group официјално го претстави „Ioniq 6“- автомобил што уште како може да биде конкуренција на Tesla, Ford и GM. „Ioniq 6“ со едно полнење на батеријата достигнува опсег од 610 km и содржи напредна паметна платформа. „Ioniq 6“ е развиен врз основата на e-GMP платформата на Hyundai и доаѓа со електрична архитектура од…

Културното наследство од македонските пари ќе им биде претставено на странски универзитети

By baldazarska | July 15, 2022

Културното наследство прикажано на македонските банкноти ќе им биде претставено на странските универзитети на коишто се изучува македонистиката. Странските македонисти ќе можат да се запознаат и со најзначајните парични изданија произведувани на територијата на современата македонска држава коишто се дел од најголемата нумизматичка збирка во државата. Во сите странски образовни и научни центри коишто ќе…

Произведена првaта Rimac Nevera

By baldazarska | July 14, 2022

Произведена првaта Rimac Nevera-Историски момент за „Римац автомобиле“ Хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac Automobili објави дека неговата прва целосна сериска верзија на електричниот хиперавтомобил Невера излезе од производната лента во хрватскиот главен град Загреб. – По пет години развој и тестирање, три генерации технологија на погонски склопови (агрегат), 18 прототипови, 45 физички тестови за…

ТИРЗ: Договорени инвестиции од 240 милиони евра во првата половина од годината

By baldazarska | July 14, 2022

Над 15 000 вработени во Зоните, постигнати договори за инвестиции од над 240 милиони евра како и договорена најголемата инвестиција досега од основањето на ТИРЗ од 126 милиони евра на германски Гересхајмер, се клучните достигнувања и ефекти од работењето на ТИРЗ во првите шест месеци од 2022 година. „За првпат во јуни ја поминавме границата…

Почнува 62-то „Охридско лето“

By baldazarska | July 12, 2022

Почнува 62-то „Охридско лето“- Со настап на четворицата италијански тенори Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини, под диригентската палка на маестро Лоренцо Бицари од Италија, придружувани од оркестарот на Националната опера и балет вечерва ќе биде отворено 62. издание на фестивалот „Охридско лето“. Љубителите на уметноста ќе имаат можност…

Србија и Македонија со најголеми златни резерви на Балканот

By baldazarska | July 12, 2022

Србија и Македонија со најголеми златни резерви на Балканот. Србија е прва во регионот по депонираното количество на злато, покажуваат најновите податоци на Светскиот совет за злато (World Gold Council), додека Македонија е на второто место по резервите на злато меѓу земјите на Балканот. Србија има најголеми резерви на злато меѓу земјите од регионот и…

Доларот се врати

By Бране Стефановски | July 11, 2022

Доларот се врати-И покрај брзорастечките економии од азискиот и од јужноамериканскиот дел од светот, инвеститорите најмногу им веруваат на американскиот долар и на јапонскиот јен. Иако цената на криптовалутите го доживува својот најдолен пик, не се пропаднати. По долги години „пасивност и мирување“ цената на американскиот долар речиси се изедначи со еврото. Цената се зголеми…

Лов на келнери, собарки и готвачи

By Бране Стефановски | July 9, 2022

Угостителите предупредуваат дека Македонија може да остане без една од најголемите и најстарите традиции а тоа е – кафеаната. Во кафеаните ќе нема кој да служи! На македонските угостители реално им фалат околу 20 илјади луѓе од сите угостителски субспецијалоности, тврди, за Анторис, Претседателот на Туристико-угостителската комора, при Сојузот на стопански комори, Аркан Керим. Тој…