Добро дојдовте на Анторис Магазин
Вторник, 04 Октомври

БРЕНД КЛУБ

ЕКОНОМИЈА

ПРЕПОРАЧАНО

Извинете, не успеавме да пронајдеме никакви објави.

ОБРАЗОВАНИЕ

ЖИВОТ

КУЛТУРА

Почнува 62-то „Охридско лето“

By baldazarska | July 12, 2022

Почнува 62-то „Охридско лето“- Со настап на четворицата италијански тенори Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини, под диригентската палка на маестро Лоренцо Бицари од Италија, придружувани од оркестарот на Националната опера и балет вечерва ќе биде отворено 62. издание на фестивалот „Охридско лето“. Љубителите…

Аманетот на Шопов: „Скопје мора да има градски хор!“

By Бране Стефановски | June 29, 2022

Аманетот на Шопов: „Скопје мора да има градски хор!“ Хорската уметност во Македонија веќе никој не ја смета за важна. Тоа се гледа од никаквата државна поддршка, наспроти обилното растурање пари за многу поневажни и ирационални работи.   На 24 јуни о.г. се оддржа концерт на хорот на словенечкото здружение…

Објавен новиот роман на Томислав Османли

By beckovic | June 12, 2022

Од печат излезе „Столб што пее“, новиот роман на македонскиот писател Томислав Османли, издание на книгоиздателтвото „ВиГ Зеница“ од Скопје. Ова е четврти роман на истакнатиот писател, добитник на високи домашни награди за своето книжевно творештво, автор на над триесет книги од различни жанрови и книжевник со бројни творби преведувани…

„Сто години самотија“ од Маркес повторно на македонски

By beckovic | June 12, 2022

Светскиот книжевен класик „Сто години самотија“ од колумбискиот писател и нобеловец Габриел Гарсија Маркес деновиве излезе од печат во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Романот „Сто години самотија“, кој е дел од едицијата „Современи класици“, се смета за магнум опус на Маркес, а важи и…

„Аз, буки, веди…“, или како Видое Подгорец лирски и топло го опишува времето кога е создадена глаголицата

By beckovic | June 8, 2022

На светот ништо не е случајно. Дефинитивно! На денот предвиден да ја претставиме повторно објавената книга „Аз, буки, веди…“, на еден од најплодните македонски автори, Видое Подгорец, се потсетуваме и на неговиот живот и големото дело. Видое Подгорец роден е на денешен ден, 8 јуни 1934 година во струмичко Колешино.…

„Бродот. Конзархија“ на Османли објавен за новосадска „Агора“

By beckovic | June 3, 2022

Во издание на реномираната српска издавачка куќа „Агора“ од Нови Сад, деновиве е објавен романот „Бродот. Конзархија“ на македонскиот писател Томислав Османли. Преводот на српски јазик е на писателот и преведувач Сашо Огненовски, а уредник и рецензент е писателот Ненад Шапоња. Романот „Бродот. Конзархија“ му припаѓа на жанрот негативна утопија,…

НАУКА

НАСТАНИ