Петте најексклузивни банкарски картички во светот – За луѓето со просечно богатство, кредитните картички се начин да се снајдат кога немаат пари, односно кога се во тесно. Меѓутоа, супербогатите имаат пристап до картички кои им даваат луксузни поволности, помагајќи им дополнително да го финансираат својот екстравагантен стил на живеење. Многу од овие ексклузивни кредитни картички доаѓаат само со покана или со исполнување на одредени услови.

  1. American Express Centurion Card

American Express Centurion Card е најексклузивната кредитна картичка во светот и позната како „Amex Black Card“. Производот лансиран во 1999 година, American Express го чуваше под превезот на неизвесност.

Картичката Centurion е толку ексклузивна што American Express нема да објави целосни детали за картичката или да каже како некој може да стане сопственик на картичка. Според извештајот на Credit Karma, мора да потрошите најмалку неколку стотици илјади долари годишно на картичка American Express и да имате приход од најмалку  милион долари годишно. Condé Nast Traveler известува дека исто така треба да имате специфични навики за трошење, при што Amex им дава предност на оние чии купувања се стремат кон луксузни стоки, ресторани, настани и патувања.

На почетокот, Американ Експрес мораше да ви се јави за да ја земете картичката. Сепак, неодамна беше дозволено да аплицирате ако веќе сте сопственик на картичка на American Express.

Ако добиете позитивен одговор, ќе треба да платите почетна такса од 10.000 долари и годишна такса од 5.000 долари. APR за готовински аванси е 21,99 проценти и е ограничен на 29,99 отсто.

American Express никаде не ги наведува наградите и придобивките од од користењето  на Centurion картичка. Сепак, според Condé Nast Traveler, кој го интервјуираше сопственикот на картичката Брајан Кели, извршен директор на Points Guy, нуди статус на елитен патник на аеродромите што ве води низ осигурувањето и во приватни чекални, како и Centurion International Arrival Services, која за вас ја завршува целата мачна и досадна работа. околу аеродромот и превозот од аеродромот. Другите програми вклучуваат Centurion Hotel Program, за резервации, надградби и хотелски кредити, и Centurion Dining Program, за тешко достапни маси во ексклузивни ресторани и приватни дегустации на вина и посети.

Омилената програма на Кели е Centurion Concierge, која му обезбедува  личен консиерж кој му организира сè, од премиум билети на распродаден концерт на светска звезда во последен момент до приватни турнеи низ градовите низ светот и пристап до ексклузивни настани за сопствениците на Amex картичките.

  1. JP Morgan Chase Reserve Card

Кредитната картичка JP Morgan Chase Reserve е направена од ласерски гравиран паладиум и злато (порано ја именуваа како „Palladium Card“) и е достапна само со покана, а Chase не ги наведува условите. Сепак, според извештајот на Credit Card Insider, за да ја добиете покана за ваква банкарска картица мора да имате најмалку 10 милиони долари инвестиции во JP Morgan. За разлика од American Express Centurion Card, Reserve Card има годишен надомест од само 595 американски долари.

Картичката нуди многу придобивки и награди. Секој долар што сопственикот на картичката го троши за патување и јадење резултира со три поени на картичката и може да се квалификувате за годишен кредит за патување од 300 САД долари. Тие добиваат и можност за користење на придобивките од Door Dash и Caviar, како и можност за користење на фитнес Peloton. Имаат и специјални поволности за изнајмување автомобили од компаниите National, Avis и Silvercar.  Chase нуди услуга за мониторинг од измами во реално време и 24-часовни предупредувања од измами. Добивате заштита од нулта одговорност, што значи дека нема да бидете одговорни за какви било неовластени трошоци и имате пристап 24/7 до стручна услуга за клиенти и помош за патување низ целиот свет.

  1.  Dubai First Royal MasterCard

Dubai First Royal MasterCard позлатена картичка со дијамантска влошка во средината на картичката. Потрошувачите мора да добијат покана од Dubai Firsta за да станат сопственици на картичката.

Поканата нуди некои неверојатни придобивки. Сопствениците на овој тип на картички имаат пристап до тим од менаџери за lifestyle кои работат 24 часа на ден, чија единствена цел е да го исполнат секое барање на сопственикот.

Покрај тоа, картичката нема кредитен лимит и има нула ограничувања, што им овозможува на сопствениците на картички да трошат колку што сакаат.

  1. Stratus Rewards Visa Card

Stratus Rewards Visa картичката се обидува да се разликува од другите елитни картички, дури и со својата боја. Светлобелата картица е достапна за поединци со големо богатство (high-net-worth individuals – HNWIs) и се добива само по пат на повикување на покана. Меѓутоа, тие поединци можат да ги здружат своите наградни поени за да ги искористат за приватни авиони и други поволности, што е ексклузивитет на оваа картичка.

Другите поволности што ги нуди оваа картица вклучуваат услуги на консиерж, поевтини чартер летови, услуги за рента-кар, повисоки класи во луксузни хотели, попусти за гардероба и консултации со експерти за животниот стил. Картичката има годишен надомест од 1.500 американски долари.

  1. Coutts World Silk Card

Оваа картичка ја користи кралицата Елизабета Втора и најмалку 100 други луѓе кои имаат милион долари или повеќе на нивната сметка во Coutts. Позната како најексклузивна кредитна картичка во Англија, Coutts World Silk Card доаѓа со 24/7 консиерж услуга, пристап до ексклузивни салони на аеродромите и приватен шопинг (без присуство на обични смртници) во дизајнерски продавници. (Извор: Инвестопедија)

 

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.